Kiedy potrzebne są zbiorniki wody grzewczej w instalacji pompy ciepła, tzw. bufor? - Res Energy Olsztyn

Kiedy potrzebne są zbiorniki wody grzewczej w instalacji pompy ciepła, tzw. bufor?

19 stycznia 2022

Kiedy potrzebne są zbiorniki wody grzewczej w instalacji pompy ciepła, tzw. bufor?

Kiedy potrzebne są zbiorniki wody grzewczej w instalacji pompy ciepła, tzw. bufor?

Zbiorniki wody grzewczej w instalacji pomp ciepła  może pełnić w instalacji c.o. różne funkcje, w zależności od swej pojemności i sposobu włączenia w obiegu podczas montażu pompy ciepła. Stosowanie jego nie jest koniecznością w każdym przypadku, np. gdy budynek posiada instalację ogrzewania podłogowego, ale zastosowany i odpowiednio dobrany, zwiększa sprawność całego układu instalacji pompy ciepła – poprawiając dystrybucje ciepła. Zaś niektóre instalacje, szczególnie z kilkoma źródłami ciepła (np. pompa ciepła i kominek z płaszczem wodnym), w praktyce nie są w stanie dobrze pracować bez zasobnika wody grzewczej.

W wielu instalacjach z kotłami gazowymi i pompami ciepła umieszcza się względnie niewielkie (np. 200 l.) zbiorniki wody grzewczej. Celem ich stosowania nie jest gromadzenie dużej ilości ciepła na później, lecz jedynie zwiększenie objętości wody w instalacji, czyli tzw. zładu.

Zbiornik buforowy, nazywany również zasobnikiem buforowym, to magazyn dla wody grzewczej zasilający ogrzewanie domu. Woda po nagrzaniu przez pompę ciepła trafia do zbiornika buforowego. Instalacja grzewcza domu pobiera zaś tę wodę w takiej ilości i o takiej temperaturze, jaka jest potrzebna w danej chwili do  ogrzania domu.

 

Sterowanie ilością wody, która jest pobierana z bufora oraz temperaturą zasilania do ogrzewania domu odbywa się poprzez zawór mieszający, którym steruje automatyka pompy ciepła. Stosowanie zaworu mieszającego jest wymagane również podczas montażu pompy ciepła która ma zasilać np. dwa obiegi o różnym wymaganym parametrze wody grzewczej. W buforze nie musi się znajdować żaden wymiennik ciepła.

 

Korzyści wynikające z zastosowania zbiornika buforowego podczas montażu pompy ciepła:

  • zapewnia konieczny przepływ wody grzewczej przez pompę ciepła w każdych warunkach pracy instalacji.
  • zmniejsza zużycie prądu i zwiększa żywotność pompy ciepła poprzez zmniejszanie częstotliwość załączania się sprężarki.
  • przy zbiorniku o odpowiedniej pojemności, mamy możliwość oszczędności na rachunkach poprzez korzystanie z dwóch taryf energii elektrycznej (dziennej oraz nocnej tańszej).
  • magazynuje energię z instalacji fotowoltaicznej pod postacią ciepłej wody, która może ogrzewać dom w nocy.
  • nawet mały zbiornik buforowy można wykorzystać do rozmrażania powietrznej pompy ciepła.
  • może pracować z rekuperacją przy ogrzewaniu domu.

 

Zasobnik buforowy jest często elementem dodatkowym w instalacji układu pompy ciepła, szczególnie gdy budynek posiada duży zład wody w postaci ogrzewania podłogowego. Podnosi koszty zakupu wyposażenia układu oraz montażu pompy ciepła. Jednakże zastosowanie jego przynosi wymierne korzyści poprawiając pracę układu grzewczego oraz co najważniejsze wpływa na żywotność sprężarki zmniejszając częstotliwość jej włączania.

Sprawdź usługi montażu pomp ciepła w Res Energy Olsztyn

KALKULATOR

Sprawdź ile możesz zaoszczędzić.

kalkulator online