Podwyżki cen prądu - czy czekają nas duże zmiany w 2022? resenergy.pl

Podwyżki cen prądu – czy czekają nas duże zmiany w 2022? Jak ich uniknąć?

27 września 2022

Podwyżki cen prądu – czy czekają nas duże zmiany w 2022? Jak ich uniknąć?

Lata 2020 i 2021 to lata, w których cena energii elektrycznej stale rosła. Niestety 2022 rok nic w tej kwestii nie zmienił, rachunki za prąd jeszcze bardziej wzrosły. Informacje o kolejnych podwyżkach energii elektrycznej były głównym tematem pod koniec 2021 roku, ale ich wielkość zaskoczyła wielu. Ile wynoszą teraz rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, dlaczego tak bardzo rosną?

Z czym się zmagamy i co nas czeka?

 • Rachunek za energię elektryczną za 2022 r. wzrósł o ok. 24% w stosunku do 2021 r.

 • W 2022 r. cena energii czynnej wzrosła o ok. 37%, a koszty dystrybucji o 8%.

 • Średnia cena kilowatogodziny (kWh) w Polsce w 2022 roku wynosi 0,77 zł.

 • Tauron, Energa i Enea złożyły już wnioski do URE o zmianę ceny sprzedaży krajowej energii elektrycznej. Najniższy wzrost powinien wynieść 6% do końca 2022 roku.

 • PGNiG zwiększyło dostawy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od lipca 2022 roku.

 • Regulacja energetyczna zmusza detalistów do oszczędzania zasobów i podnoszenia cen przed zimą.

 • Rząd zamraża ceny energii elektrycznej – do 2000 kWh rocznie (lub 2600 kWh dla rodziny wielodzietnej z kartą i gospodarstwa domowego z niepełnosprawnością), po przekroczeniu podwyżki obowiązują stałe ceny energii.

Energia – gdzie jest najdrożej?

Przy średnim zużyciu 200 kWh miesięcznie, koszty energii w 2022 roku będą najwyższe w firmie Energa. Mieszkańcy Gdańska płacą za energię 2068 zł rocznie. W 2022 roku najmniej za prąd zapłacą mieszkańcy Poznania, Szczecina i Zielonej Góry. Ich roczne rachunki w Enea wynoszą 1869 zł. To dlatego, że Enea była również najtańszym sprzedawcą w 2021 roku.

Należy dodać, że nie da się wybrać najdroższych sprzedawców energii. W zależności od zużycia rachunku za energię elektryczną, inne opłaty będą stanowić większą część rachunku. Przy dużym zużyciu energii najważniejsza jest cena 1 kWh energii. W przypadku mniejszego zużycia, koszty stałe mogą stanowić większość płatności.

Jak więc uniknąć tak dużych kosztów? Fotowoltaika jak jedno z rozwiązań?

Energia słoneczna jest jedną z form energii odnawialnej. Mówiąc najprościej, pozwala zamienić energię słoneczną na energię elektryczną. Z punktu widzenia rezydencji jest pomocniczym źródłem energii. Szacuje się, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwróci po mniej więcej 7 latach.

Jak to w takim razie działa? Cała instalacja składa się z kilku elementów. Podstawą jest moduł fotowoltaiczny, potocznie zwany panelem słonecznym. Pobiera energię z promieniowania emitowanego przez słońce i zamienia ją na prąd stały.

Innym ważnym urządzeniem jest falownik. Zamienia prąd stały na prąd przemienny, tak jak w gniazdku elektrycznym. Do tego dochodzi konstrukcja nośna paneli i wszystkie dodatkowe elementy (złącza i kable) odporne na warunki atmosferyczne.

Zalety instalacji fotowoltaicznej:

 • Niskie koszty energii elektrycznej. Główną zaletą systemów fotowoltaicznych jest wykorzystanie energii słonecznej, która nic nie kosztuje. W ten sposób możesz znacznie obniżyć rachunki za prąd.

 • Działanie instalacji jest prawie niesłyszalne, porównywalne z ludzkim szeptem.

 • Własna elektrownia to jednorazowy wydatek, który można użytkować nawet przez kilkadziesiąt lat bez zakłócania instalacji. Charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Panele mają wytrzymać burzę, grad, a nawet silne mrozy do -30 stopni.

 • Energia elektryczna jest zawsze dostępna, niezależnie od panujących warunków pogodowych.

 • Ulga podatkowa na montaż paneli słonecznych pozwala na uzyskanie kredytu w wysokości do 53 000 zł.

 • Szybka instalacja. Montaż paneli słonecznych trwa zwykle nie dłużej niż trzy dni. Pozwolenie na budowę nie jest wymagane w przypadku instalacji o małych rozmiarach, tj. do 50 kW.

 • Brak szkodliwych gazów w atmosferze sprawia, że pozyskiwanie energii słonecznej jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym.

Pompy ciepła kolejnym rozwiązaniem?

W ostatnich latach pompy ciepła zyskały ogromną popularność. Są to innowacyjne i ekologiczne urządzenia do ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej. Stosowanie pomp ciepła wiąże się z brakiem emisji szkodliwych spalin, a tym samym z ochroną i oszczędzaniem środowiska naturalnego, ponieważ pompy ciepła są obecnie bardzo tanie w eksploatacji.

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii. Pobiera energię cieplną z tzw. dolnego źródła, czyli tzw. gruntu, powietrza lub wody, a następnie kieruje ją do systemu grzewczego wewnątrz budynku. Sama pompa ciepła nie wytwarza ciepła, a jedynie je transportuje. Źródłem energii jest głównie energia ze źródeł naturalnych i tylko niewielka ilość energii elektrycznej.

Najczęściej wybieranymi typami pomp ciepła są powietrzne i gruntowe pompy ciepła.

Zalety pomp ciepła

 • Przyjazne dla środowiska – pompa ciepła podczas pracy nie emituje szkodliwych oparów, a jej praca wykorzystuje głównie odnawialne źródła energii.

 • Ekonomiczna – pompa ciepła jest obecnie najbardziej opłacalnym urządzeniem grzewczym. Niski pobór mocy sprawia, że koszty eksploatacji są naprawdę niskie w porównaniu z innymi systemami grzewczymi.

 • Uniwersalność – pompa ciepła może służyć zarówno do ogrzewania budynku jak i do produkcji ciepłej wody użytkowej, a także do chłodzenia pomieszczeń w upalne lato, a także zastępuje klimatyzator.

 • Żywotność – Wybierając pompę ciepła, otrzymujesz urządzenie, które może z powodzeniem pracować nawet przez 30 lat.

 • Łatwość montażu – w przypadku pompy ciepła (w tym zwłaszcza powietrznej pompy ciepła, gdzie nie ma konieczności montażu kolektorów w gruncie) montaż jest stosunkowo łatwy, a samo urządzenie zajmuje niewiele miejsca. Można je zainstalować prawie wszędzie – do tego nie potrzebujesz specjalnego pomieszczenia, takiego jak kotłownia.

 • Efektywność energetyczna – pompa ciepła jest obecnie najbardziej energooszczędnym urządzeniem grzewczym na rynku.

 • Prosta w obsłudze – pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, niewymagającym tankowania, czyszczenia urządzenia czy przechowywania paliwa.

 • Bezpieczeństwo – w przeciwieństwie do wielu innych systemów grzewczych pompa ciepła nie powoduje zagrożenia pożarem, wybuchem gazu ani dymem.

KALKULATOR

Sprawdź ile możesz zaoszczędzić.

kalkulator online