Kryzys energetyczny w Polsce i na świecie – co dla nas oznacza?

Kryzys energetyczny w Polsce i na świecie – co dla nas oznacza?

05 października 2022

Kryzys energetyczny w Polsce i na świecie – co dla nas oznacza?

Jest źle, a może być jeszcze gorzej. To najbardziej zwięzła spośród diagnoz obecnej sytuacji na polskim i światowym rynku energii. Co ją spowodowało, czym skutkuje i jak się przed nią bronić?

Trwający globalny kryzys energetyczny zapoczątkowała pandemia koronawirusa, w wyniku której znacznie ograniczono działalność gospodarczą i przerwano łańcuchy dostaw, co skutkowało recesją. Z kolei wskutek pakietów stymulacyjnych, które miały pobudzić gospodarkę, gwałtownie skoczyła konsumpcja, a wraz z nią – zapotrzebowania na energię i paliwa kopalne, których zaczęło brakować.

Problem globalnego deficytu dodatkowo pogłębiły sankcje wobec Rosji na import surowców energetycznych, a także zakręcanie przez Kreml kurka z gazem kolejnym państwom, w tym Polsce.

Dotkliwe konsekwencje

Nierównowadze między popytem a podażą paliw kopalnych wtórować zaczął spekulacyjny wzrost cen gazu, węgla i ropy naftowej. Mimo że rządy państw na całym świecie starają się ograniczyć skutki społeczne drożenia paliw, nie są w stanie zapobiec wzrostom rachunków za energię elektryczną i ciepło sieciowe.

Wyższym opłatom za gaz, prąd czy węgiel towarzyszą podwyżki cen wszystkich towarów i usług, ponieważ składową kosztów ich produkcji są ceny nośników energii. W ten sposób kryzys energetyczny okazał się jednym z głównych powodów wzrostu inflacji.

Może jednak ta kryzysowa sytuacja w energetyce przyspieszy globalną rezygnację z paliw kopalnych i efektywniejsze wdrażanie ekologicznych technologii energetycznych i dzięki temu doprowadzi do szybszego osiągnięcia neutralności klimatycznej? Byłaby to kluczowa zmiana – szkoda zmarnować taką szansę!

Energia z OZE

W obliczu destabilizacji światowego rynku energii oraz gwałtownych skoków cen gazu, węgla i ropy naftowej doskonałym rozwiązaniem przywracającym bezpieczeństwo energetyczne jest inwestycja w systemy pozyskujące darmową energię ze źródeł odnawialnych dla domu, firmy i rolnictwa.

Zielona energia ma wiele niewątpliwych zalet. Paliwa naturalne, takie jak światło słoneczne, wiatr, pływy czy biomasa nie kosztują nic, a ich zasoby nigdy się nie wyczerpują. Do tego systemy wytwarzania energii ze OZE są przyjazne dla środowiska, gdyż nie emitują zanieczyszczeń. Poza tym własna infrastruktura do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych zapewnia jej użytkownikom nieporównanie większą niezależność od dostawców energii, cen prądu i surowców energetycznych czy ogólnej sytuacji na lokalnym i globalnym rynku energii.

Chcesz się uwolnić od dotkliwych skutków kryzysu energetycznego w postaci horrendalnych rachunków za gaz, centralne ogrzewanie czy zużycie prądu z sieci? Skontaktuj się z Res Energy. Zainwestuj z nami w komfortową przyszłość energetyczną Twojego domu i biznesu.

KALKULATOR

Sprawdź ile możesz zaoszczędzić.

kalkulator online