Podwyżki cen prądu - czy czekają nas duże zmiany w 2022?

Rekuperacja w Twoim domu i przedsiębiorstwie 

29 września 2022

Rekuperacja w Twoim domu i przedsiębiorstwie 

Rekuperacja w Twoim domu i przedsiębiorstwie 


Choć troska o środowisko i naturalne zasoby energetyczne jest bardzo ważna, to obecnie przy instalowaniu systemów wentylacji, warto brać pod uwagę także kwestie ekonomiczne. Rzecz jasna można połączyć jedno z drugim. Zwłaszcza że ceny energii i ogrzewania rosną w zawrotnym tempie. No dobrze, ale o czym przeczytacie tym razem?  Trochę o rekuperacji, która pomoże Wam zadbać o Wasze portfele przy jednoczesnej ochronie naszej planety. 

Czym jest rekuperacja i jak działają systemy rekuperacji?

Rekuperacja to innowacyjne rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie. Technologia ta polega na odzyskiwaniu ciepła generowanego przez wentylację mechaniczną. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w nieruchomościach, które chcą zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Ponadto wykorzystanie systemów rekuperacji umożliwia pozbycie się z lokali wilgoci, kurzu i alergenów. Jak? 

Rekuperacja działa dzięki rekuperatorowi i wymiennikowi, które są centralnym elementem całego systemu. To właśnie one wytwarzają kontrolowany ruch powietrza nawiewanego i usuwanego z budynków, w których zostały zainstalowane. Urządzenia te jednocześnie odzyskują ciepło z zanieczyszczonego powietrza. 

Najprościej mówiąc technologia wykorzystywana w systemie rekuperacji, umożliwia wymianę brudnego powietrza na czyste, przy dodatkowym pozyskaniu ciepła pochodzącego z ogrzanego pomieszczenia.

Jak to wygląda od kuchni?

Zamontowany w nieruchomościach system rekuperacji wyciąga powietrze obustronnie. Pierwszy z pobieranych strumieni pochodzi z zewnątrz – jest zimny i czysty, natomiast drugi pobierany przez specjalne okrągłe kratki zamontowane wewnątrz lokalu ciepły, ale brudny. 

Dzięki wymiennikowi ciepła, który został zainstalowany w rekuperatorze, obydwa strumienie powietrza zostają pochłonięte przez osobne kanały. Dzięki temu powietrze z wewnątrz zostawia swoje ciepło, natomiast zimne i czyste przejmuje je z powrotem. Z rekuperatora poprowadzone są kanały wentylacyjne, które umożliwiają wymianę powietrza i jego bezpośrednie rozchodzenie po całym domu.

Podsumowując…

Systemy rekuperacyjne sprzedawane i montowane przez Res Energy są polecane dla alergików i dzieci z racji tego, że umożliwiają one oczyszczanie powietrza z kurzu, wirusów, bakterii i alergenów.

Teraz już wiesz, jak działa i czym jest rekuperacja. Pozostaje tylko podjąć decyzję, czy chcesz skorzystać z tego innowacyjnego rozwiązania. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Nowe technologie to nasza specjalność!

KALKULATOR

Sprawdź ile możesz zaoszczędzić.

kalkulator online